BIOS je anglická zkratka (Basic Input Output System) nejzákladnějšího programu počítače. Funkcí BIOSu je řízení celého systému. Upřesním to, zajišťuje komunikaci jednotlivých komponent počítače (hardwaru) s čipsetem základní desky a operačním systémem (OS). Laicky řečeno propojuje hardware se softwarem.
Je to tedy jakýsi základní „operační systém“, který je na pevno nahrán v takzvané paměti CMOS, která se nachází na základní desce. Paměť CMOS je pamětí typu ROM, to znamená, že jí nelze přepisovat, slouží pouze pro čtení dat na ní uložených. Chcete-li se dozvědět o pamětích (obecně) trochu více, přečtěte si již dříve uvedený článek s názvem „Operační paměť a vše co by jste o ní měli vědět“.
Od nastavení BIOSu základní desky se odvíjí výkon celého systému. Ačkoliv je prvotní nastavení BIOSu od výrobce v podstatě optimální, je zde možnost do BIOSu vstoupit a provést některé změny v nastavení. To však nedoporučuji nezkušeným uživatelům, protože by si mohli „nabourat“ celý systém. BIOS nabízí nejenom změny pro urychlení chodu počítače, tedy zvýšení výkonu PC. Pro nastavování, změnu a ukládaní údajů systému BIOS slouží program setup. Kladete si otázku, kde ho naleznete, jak se do něho dostat? Během několika počátečních sekund při probíhající detekci počítače (spouštění) stačí ve většině případů zmáčknout klávesu DEL (delete). Jednotliví výrobci BIOSů si však vyhrazují právo na různé způsoby vstupu do programu Setup, můžete se tudíž setkat i s jiným způsobem, respektive stiskem jiné klávesy v daný moment. Ale jak jsem již říkal, ve většině případů stačí zmáčknout klávesu DEL. Nabízí se zde také někdy možnost aktualizace BIOSu, nebudu se však touto problematikou více zabývat. Je dobré vědět, že pro zlepšení výkonu PC někdy postačí pouze aktualizace BIOSu.